Měření a seřízení geometrie kol

Měření a seřízení geometrie kol

Co je geometrie kol a proč je důležitá?

Aby automobil správně jezdil v přímém směru i v zatáčkách, musí být kola správně postavena vůči silnici a její rovině. Má to vliv nejen na životnost pneumatik, ale i na spotřebu automobilu.

Seřízením geometrie se upraví odklon a sbíhavost všech kol tak, aby se po vozovce pohybovaly kolmo a jejich podélné osy spolu svíraly symetrický úhel.

Co je odklon kola? Zjednodušeně se jedná o kolmost kola k vozovce, tedy vlastně jeho svislost. Kola mohou být buď kolmo, nebo jakoby do písmene "A" (záporný odklon), méně často svírají opačný úhel, tedy do "V" (pozitivní odklon).  Pro maximální akceleraci i brzdnou sílu chceme odklon nulový, aby bylo kolo kolmo k vozovce. Jenže to zase není optimální v zatáčkách, kdy se auto nakloní ze zatáčky směrem ven a deformuje se i pneumatika, které se nadlehčuje vnitřní strana. Pokud jsou na přední nápravě kola viditelně do "áčka", je něco špatně.

Pokud bychom si představili jen přední kola bez auta, tak sbíhavost znamená, že při jejich odvalování se buď budou k sobě pomalu přibližovat. Je to vlastně úhel, který svírají střední roviny kol vůči podélné ose vozu. Někdy je žádoucí, aby se kola v nějakém minimálním úhlu sbíhala, umí to trochu potlačit přetáčivost. Většinou je ale úhel sbíhavosti 0°. Známe i pojem "rozbíhavost", což je opačný případ. Při příliš velkých hodnotách sbíhavosti či rozbíhavosti dochází ke zhoršení ovladatelnosti a nadměrnému opotřebení pneumatik.

Většina výrobců doporučuje kontrolovat seřízení geometrie minimálně jednou ročně.

Máme moderní geometrii kol FASEP, která obsahuje databází více než 34000 modelů automobilů s pravidelnou aktualizací hodnot předepsanými výrobci. Díky tomu můžeme provést geometrii většiny současných vozidel a díky pravidelným aktualizacím i nejnovějších modelů.

 

  • Zdarma vypracujeme cenovou nabídku
  • Provedeme kompletní diagnostiku přes řídící jednotku
  • Provedeme vizuální kontrolu všech dílů
  • Ekologicky zlikvidujeme veškerý odpad a vadné díly
  • Máme desítky spokojených a vracejících se zákazníků