V jakém stavu jsou tlumiče u vašeho vozu?

Zanedbaná údržba tlumičů a jejich následky

Vaše vozidlo se při jízdě po nerovnostech příliš často rozhoupe nebo máte problémy udržet v nerovné zatáčce směr?

Mít své vozidlo v pořádku po technické stránce je zásadní pro jeho bezpečný provoz. Zanedbaná údržba na vozidle může vést ke zhoršení jeho bezpečnosti a zvýšenému riziku. Jednou z věcí, na kterou se často zapomíná, jsou tlumiče. Myslíte si, že opotřebované tlumiče maximálně způsobí, že si auto více sedne, když jej pořádně naložíte? Tak to jste bohužel na omylu.

Tlumič je důležitý prvek podvozku vozidla. Má za úkol vyrovnávat nerovnosti a snižovat přenos rázů do podvozku, karoserie a potažmo kabiny vozu. Má tak vliv nejen na jízdní komfort, ale také na opotřebení dalších dílů podvozku. Opotřebovaný tlumič tak zbytečně zvyšuje opotřebení i ostatních komponent. Pokud nevyměníte opotřebený tlumič, tak se rozhodně nedá říct, že šetříte.

Tlumič je také důležitý při správném držení stopy a stability vozidla. Pokud s opotřebovanými tlumiči projedete nerovnost, auto má tendenci se rozhoupat, což zejména ve vyšších rychlostech může mít fatální následky. Takový vůz má nepředvídatelné chování a stává se nebezpečným pro posádku i okolí.

Opotřebený tlumič také zhoršuje:

  • brzdnou dráhu
  • přilnavost na vozovce
  • riziko aquaplaningu

Jedním ze znaků je nerovnoměrné sjíždění pneumatik. Špatné tlumiče poznáte také třeba při přejezdu retardéru, kdy se musí vůz po prvním zhoupnutí okamžitě uklidnit.

Na opotřebení tlumičů je nejnebezpečnější to, že se jejich vlastnosti zhoršují postupně. Řidič si to tak nemusí uvědomit a nemá pocit, že je něco špatně. Proto je třeba nepodceňovat pravidelné prohlídky. Jen tak budete mít jistotu, že jsou tlumiče stále v pořádku.

Nejhorší vliv na opotřebení tlumičů má:

  • pravidelné přetěžování vozu
  • zimní provoz (špína, sůl, vlhkost)

Tlumiče jsou vždy měněny po párech. Za všech okolností se mění oba tlumiče na dané nápravě. Výměna tlumiče jen na jedné straně může vést k záludnému chování vozidla v zatáčkách a opět ke zvýšenému nebezpečí neovladatelnosti vozu.

V jakém stavu jsou tlumiče u vašeho vozu? Zastavte se u nás na kontrolu stavu vašich tlumičů.